FAQ, Kamenný koberec, Kamenný koberec

Je nutné penetrovať podklad pre kamenný koberec?

Samopenetrácia je sekundárny jav, ktorý vzniká pri kladení kamenného koberca. Dochádza k nej tak, že časť živice nasteká z kameniva na povrch betónu.

Nežiadúce efekty samopenetrácie

  • samopenetrácia je iba náhodná a povrch podkladu nie je 100% všade penetrovaný
  • živica, ktorá by mala viazať kameň sa "stráca" do podkladu
  • živica, ktorá sa používa na viazanie kameniva je hustá a nedokonale penetruje podklad. Naproti tomu penetračné živice sú "riedke" a podstatne hlbšie sa vpijú do podkladu. Naše penetračné živice okrem vytvorenia spojovacieho mostíka podklad aj zhutňujú.

 

Ak sa realizátor odvoláva na samopenetráciu, je to snaha ušetriť si jednu cestu k vám, a zjednodušiť si tak prácu, na čo v konečnom dôsledku doplatí investor, teda vy sami.

Niektoré firmy dokonca tvrdia, že penetráciu netreba aplikovať vôbec. Považujem to  ale iba za snahu predať čím viac m2 za čím nižšiu cenu, ale na úkor kvality.

Nakoniec nechajme hovoriť samotné fakty. Aby sme otestovali akú priľnavosť má kamenný koberec o penetrovaný betón realizovali sme pre vás odtrhové skúšky. Odtrhovým strojom sme sa snažili oddeliť kamenný koberec od podkladu. Tieto skúšky jednoznačne preukázali potrebu penetrácie podkladového betónu pod kamenný koberec.

Všetky skúšobné odtrhy dosahovali neporovnateľne vyššie hodnoty pri povrchoch, ktoré boli pred pokládkou penetrované. V niektorých prípadoch až o 100%.

 

Využite možnosť zakúpiť si kvalitné epoxidové penetrácie pod kamenný koberec v našom e-shope.